Sort by

manilazic has logged 290 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Christine

Christine

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★★
Edit this entry  
25
Hachi: A Dog's Tale

Hachi: A Dog's Tale

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Saint Laurent

Saint Laurent

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
Le Bonheur

Le Bonheur

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
The Knack... and How to Get It

The Knack... and How to Get It

1965
×
★★★½
Edit this entry  
15
if....

if....

1968
×
★★★★
Edit this entry  
12
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Damned

The Damned

1963
×
★★½
Edit this entry  
09
Babe: Pig in the City

Babe: Pig in the City

1998
×
★★★★
Edit this entry  
08
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Edit this entry  
07
Eroica

Eroica

1958
×
★★★
Edit this entry  
03
The Nativity Story

The Nativity Story

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Allied

Allied

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★½
Edit this entry  
29
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★★
Edit this entry  
28
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Entity

The Entity

1982
×
★★★
Edit this entry  
27
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Emmanuelle

Emmanuelle

1974
×
★★★
Edit this entry  
26
Rosetta

Rosetta

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Edit this entry  
25
Day of the Woman

Day of the Woman

1978
×
★★★½
Edit this entry  
24
Arrival

Arrival

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★★
Edit this entry  
23
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★
Edit this entry  
23
Lion

Lion

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
Edit this entry  
22
Betty Blue

Betty Blue

1986
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★½
Edit this entry  
20
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Starship Troopers

Starship Troopers

1997
×
★★★½
Edit this entry  
19
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Founder

The Founder

2016
×
★★½
Edit this entry  
17
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★
Edit this entry  
16
A Few Good Men

A Few Good Men

1992
×
★★★½
Edit this entry  
16
Shadows

Shadows

1959
×
★★★½
Edit this entry  
15
Dangerous Liaisons

Dangerous Liaisons

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Being There

Being There

1979
×
★★★★
Edit this entry  
13
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
13
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★
Edit this entry  
13
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★
Edit this entry