• Conan the Barbarian

    Conan the Barbarian

    ★★★

    What did we learn?

    Don't join a dang cult. Join a gym.

    For your health.

  • Another Round

    Another Round

    ★★★★

    And now another round of Mads dancing, please.

  • Mortal Kombat

    Mortal Kombat

    ★★

    Avengers! Dismember.

  • The Bad Sleep Well

    The Bad Sleep Well

    ★★★★★

    The banality of evil, Hamlet-style.

  • Stray Dog

    Stray Dog

    ★★★★½

    "They say there's no such thing as bad people. Only bad situations."

    A rare flash of empathy in a genre too dominated by moral extremes (good cops vs. bad criminals, bad cops vs. badder criminals). Unfortunately, the film's pat ending undermines this theme, but not to the detriment of the filmmaking and performances. Takashi Shimura has to be one of the most underrated actors of all time. While he's usually cast as an older man shaped by his experiences, he…

  • Barb and Star Go to Vista Del Mar

    Barb and Star Go to Vista Del Mar

    ★★½

    Kristen and Annie do a Harold?

    I wanted to like the Rosé-fueled first draft vibe more than I did, but my partner LOVED it, and that's good enough for me. Those expecting a Bridesmaids follow-up, beware. That said, this movie and MacGruber would make the *perfect* midnight double feature.

  • Drunken Angel

    Drunken Angel

    ★★★★

    Shocked that Hollywood never tried to remake this one. Mifune is in full James Dean mode and it's glorious. I also love how Kurosawa uses diegetic music not just to set the mood up top, but as a dramatic device woven throughout the film. The villain heralding his own arrival on guitar is particularly effective (and chilling). Is that where Leone got the inspiration for Harmonica in Once Upon a Time in the West? *Cue Morricone score*

  • The Devil's Backbone

    The Devil's Backbone

    ★★★★

    Killer final shot. On an unrelated note, I can definitely see that fetus rum catching on with Silicon Valley bros.

  • The Big Short

    The Big Short

    ★★★★★

    Michael Burry touched Dale's drum set! And Derek definitely got his real estate license after the crash.

  • Palm Springs

    Palm Springs

    ★★★★½

    The ultimate balm for quarantine blues, then and now. On second viewing, however, I have to say... I could do with at least another 45 minutes of the "sabotaging wedding receptions with foiled bomb plots and bad movie-villain accents" phase.

  • Vice

    Vice

    ★★★★★

    It's astounding to me that a film so dependent on nauseating facts manages to be so damn entertaining. A little bit gonzo, a little bit Brecht, a lot of Errol Morris, and yet oh so McKay. You can even see early flashes of Succession's title sequence in several of these Nicholas Britell-scored montages.

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong

    ★★★★

    I want the record to show that, while I will always be a ‘Zilla boy at heart, this movie’s greatest triumph is making me fall head over heels for Kong. Get in line, Anne Darrow.