Sort by

maneleeo has logged 1,819 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Woman from Nowhere

The Woman from Nowhere

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Fièvre

Fièvre

1921
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Ant Bully

The Ant Bully

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Pigeons in the Square

Pigeons in the Square

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Postman's White Nights

The Postman's White Nights

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Acera, or the Witches' Dance

Acera, or the Witches' Dance

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Vampire

The Vampire

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Life Itself

Life Itself

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Something in the Air

Something in the Air

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Farewell, My Queen

Farewell, My Queen

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
In the House

In the House

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
That Most Important Thing: Love

That Most Important Thing: Love

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
In Another Country

In Another Country

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Girl from Nowhere

The Girl from Nowhere

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Down Terrace

Down Terrace

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
La Valse

La Valse

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Raul Brandão was a Great Writer...

Raul Brandão was a Great Writer...

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Night at the Opera

A Night at the Opera

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Voyage of Time: The IMAX Experience

Voyage of Time: The IMAX Experience

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mekong Hotel

Mekong Hotel

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sister

Sister

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Me and You

Me and You

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Swimming Pool

Swimming Pool

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ali in Wonderland

Ali in Wonderland

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Caesar Must Die

Caesar Must Die

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Immoral Tales

Immoral Tales

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
American Pie Presents: Girls' Rules

American Pie Presents: Girls' Rules

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
The Dissident

The Dissident

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Astronauts

The Astronauts

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Go-Between

The Go-Between

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Beast

The Beast

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mud

Mud

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It Doesn't Hurt Me

It Doesn't Hurt Me

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avanti!

Avanti!

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Private Life of Sherlock Holmes

The Private Life of Sherlock Holmes

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Fortune Cookie

The Fortune Cookie

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Irma la Douce

Irma la Douce

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Maeve

Maeve

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wander Darkly

Wander Darkly

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
PVT Chat

PVT Chat

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
War

War

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry