sofía has written 12 reviews for films during 2021.

  • Dune

    Dune

    ★★★★½

    the mistery of life isn't a problem to solve, but a reality to experience
     
    Personally, I needed this movie. It reminded me of: the infinity of the universe, the sense of duty, why people believe in things...It grounded me and it was beautiful.

    Did not like being Zendaya baited, tho

  • Mustang

    Mustang

    ★★★½

    Can't ignore the comments talking about the film being orientalist, but other than that it goes to my top "girls are so strong" movies. If I saw this movie as a little girl, I just knoww Lale would've been my crush <3

  • Like Water for Chocolate

    Like Water for Chocolate

    ★★★★½

    ah sí, las cosas por las que vivo en este mundo mundano: la comida, el deseo y el drama

  • Fantastic Mr. Fox

    Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

    healed my inner child better than therapy and meditation

  • Citizen Kane

    Citizen Kane

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    perfect for spending a rainy afternoon finally folding all your clothes 
    one star because i thought in the end the search for rosebud was actually going nowhere but then it went everywhere
    one star because of susan being a feminist queen leaving that piece of shit 
    one star because charlie-jedediah bromance
    one star because cinematography pioneer 
    1/2 star because of 25 yo charlie being so fine
    1/2 missing because you know...old movie and all you can say about that

  • I Want You

    I Want You

    ★★

    una estrella sigue siendo para pollo, gran persona grandes lecciones
    otra por la escena a lo effy stonem de dani y gin siendo un feminist icon 
    muchos mas momentos wtf que la primera 
    dolor de cabeza romántico

  • Three Steps Above Heaven

    Three Steps Above Heaven

    ★★½

    1 estrella por el impacto de esta película en la preadolescencia de mi generación
    1 estrella por pollo 
    media estrella por la risa de lo incoherente que es todo 
    shot cada vez que la película aparezca un comercial de coca cola

  • Soul

    Soul

    ★★★★★

    well this was relieving

  • Rocketman

    Rocketman

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    AHHH so beautiful
    At first I was like what is this mamma mia bs but then things got deeper and since I knew nothing about Elton it hit me like a slap to the face, mostly because I could identify with him so much about the gay-family struggles. It tocuhed me deeply to realize that what happened to me happened to almost every gay person, even rockstars.

    The story ran smooth and I was hooked the entire time, always advocating for him and I was so happy to see it had a happy ending.

    I will definitely check his songs asap

  • Isle of Dogs

    Isle of Dogs

    ★★★½

    I would have loved it as a preteen
    the visuals were amazing and well crafted, there was always something to look at
    I never thought something could be too much wesanderson but this is the one, sometimes it came off somwhat forced but i really can't tell why

  • We Need to Talk About Kevin

    We Need to Talk About Kevin

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    star because of ezra miller in thight tshirt/low cut jeans/eating frut timothée style and naked tilda swinton
    star because cinematography
    star because hints of red splashes everywhere, even in kevin's shirt, so details
    star because it reminded me why yes all men
    half star because of jasper newell's acting and soundtrack
    and half star missing because of the cast big questions marks and because they got me thinking all the way that eva had something to do, i thought it…

  • Blue Valentine

    Blue Valentine

    ★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    well this gave me a massive headache but points for the realistic side of relationships that just don't work
    it was so stressing watch them just not knowing how to communicate
    cindy you're always telling him under the table to stop behaving like a kid but TELL HIM DIRECTLY WHAT YOU WANT DAMN IT and YOU dean should have warned her about you being that goofy all the time,,,cancer men are the worst
    additionally, this movie is so 2010 it hurts...