Sort by

Mark has logged 64 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Levelling

The Levelling

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Against the Law

Against the Law

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Suddenly

Suddenly

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Steve Coogan: Live 'n' Lewd

Steve Coogan: Live 'n' Lewd

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
After the Fox

After the Fox

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Nights of Cabiria

Nights of Cabiria

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sunflower

Sunflower

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sophia: Yesterday, Today, Tomorrow

Sophia: Yesterday, Today, Tomorrow

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Notorious

Notorious

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Room with a View

A Room with a View

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Two Women

Two Women

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
When Football Banned Women

When Football Banned Women

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Garden

The Garden

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Octopussy

Octopussy

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sebastiane

Sebastiane

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It's Not You, It's Me

It's Not You, It's Me

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Catlow

Catlow

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Journey to Avebury

A Journey to Avebury

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Last of England

The Last of England

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Garden of Luxor

Garden of Luxor

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Art of Mirrors

The Art of Mirrors

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Tempest

The Tempest

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Payroll

Payroll

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jubilee

Jubilee

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Jordan's Dance

Jordan's Dance

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Broken English: Three Songs by Marianne Faithfull

Broken English: Three Songs by Marianne Faithfull

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blue

Blue

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Nightwatching

Nightwatching

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Book Thief

The Book Thief

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Edward II

Edward II

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rembrandt's J'Accuse...!

Rembrandt's J'Accuse...!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nightwatching

Nightwatching

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Johnny Was

Johnny Was

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
The Lamp

The Lamp

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Break Up the Dance

Break Up the Dance

1957
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
A Toothful Smile

A Toothful Smile

1957
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Murder

Murder

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Inseparable

Inseparable

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Song of Songs

Song of Songs

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spaced: Skip to the End

Spaced: Skip to the End

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ex Memoria

Ex Memoria

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry