Jonny has logged 44 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Circus

The Circus

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mirror

Mirror

1975
×
Read the review Edit this entry  
27
House

House

1977
×
Read the review Edit this entry  
26
The Great Escape

The Great Escape

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Solaris

Solaris

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
09
Shall We Dance

Shall We Dance

1937
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Stalker

Stalker

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
M

M

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry