Sort by

Jonny has logged 312 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Another Round

Another Round

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Women

The Women

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Red River

Red River

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
City of God

City of God

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry