Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
May December

May December

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dream Scenario

Dream Scenario

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Please Don't Destroy: The Treasure of Foggy Mountain

Please Don't Destroy: The Treasure of Foggy Mountain

2023
×
★★½
Edit this entry  
21
The Curse

The Curse

2023
×
Read the review Edit this entry  
18
The Holdovers

The Holdovers

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Anatomy of a Fall

Anatomy of a Fall

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Departed

The Departed

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Bottoms

Bottoms

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
80 for Brady

80 for Brady

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Judgment at Nuremberg

Judgment at Nuremberg

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Monsieur Hulot's Holiday

Monsieur Hulot's Holiday

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Theater Camp

Theater Camp

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Last Laugh

The Last Laugh

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hanukkah on Rye

Hanukkah on Rye

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
House

House

1977
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Asteroid City

Asteroid City

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Godland

Godland

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Vide Noir

Vide Noir

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Safe

Safe

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Showing Up

Showing Up

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
BlackBerry

BlackBerry

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man: Across the Spider-Verse

Spider-Man: Across the Spider-Verse

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Gilda

Gilda

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry