Sort by

ellie has logged 52 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Mr. Peabody & Sherman

Mr. Peabody & Sherman

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
30
LOL

LOL

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
13
Sugar & Spice

Sugar & Spice

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Prozac Nation

Prozac Nation

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Possession

Possession

1981
×
★★★
Edit this entry  
30
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Nowhere

Nowhere

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mr. & Mrs. Smith

Mr. & Mrs. Smith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
22
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Social Network

The Social Network

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Just My Luck

Just My Luck

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Secrets & Lies

Secrets & Lies

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★½
Edit this entry  
04
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events

2004
×
★★★
Edit this entry  
28
Poison Ivy

Poison Ivy

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★
Edit this entry  
15
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
She's the Man

She's the Man

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jawbreaker

Jawbreaker

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry