MalcolmPenton has logged 188 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Death of David Cronenberg

The Death of David Cronenberg

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

Norm Macdonald: Hitler's Dog, Gossip & Trickery

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
The History of the Seattle Mariners

The History of the Seattle Mariners

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Eyes of the Spider

Eyes of the Spider

1998
×
★★★★
Edit this entry  
30
June 17th, 1994

June 17th, 1994

2010
×
★★★
Edit this entry  
30
Workers Leaving the Lumière Factory

Workers Leaving the Lumière Factory

1895
×
Read the review Edit this entry  
28
Before We Vanish

Before We Vanish

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
License to Live

License to Live

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Lemonade

Lemonade

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bird People in China

The Bird People in China

1998
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Fate of Lee Khan

The Fate of Lee Khan

1973
×
★★★★
Edit this entry  
18
Dead or Alive 2: Birds

Dead or Alive 2: Birds

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Orphan of autonomy

Orphan of autonomy

2021
×
Edit this entry  
04
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Old

Old

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
After Earth

After Earth

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Worlds

Worlds

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Split

Split

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Old

Old

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Old

Old

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Old

Old

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Happening

The Happening

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Richard Pryor: Live in Concert

Richard Pryor: Live in Concert

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Dave Chappelle: Sticks & Stones

Dave Chappelle: Sticks & Stones

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dave Chappelle: The Bird Revelation

Dave Chappelle: The Bird Revelation

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
Read the review Edit this entry  
04
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Djinn

Djinn

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Real

Real

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Rangeela

Rangeela

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Duel

Duel

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fan

Fan

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nature Boy

Nature Boy

2017
×
★★★
Edit this entry  
05
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★★
Edit this entry