Malaine has logged 162 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Sweetheart

Sweetheart

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
15 Minutes of War

15 Minutes of War

2019
×
★★
Edit this entry  
28
Low Tide

Low Tide

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Luce

Luce

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Plus One

Plus One

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Good Kill

Good Kill

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Little Men

Little Men

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Emelie

Emelie

2015
×
Read the review Edit this entry  
11
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dead Presidents

Dead Presidents

1995
×
★★½
Edit this entry  
02
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kursk

Kursk

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Rattlesnake

Rattlesnake

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Beast Within: Making 'Alien'

The Beast Within: Making 'Alien'

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★
Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fractured

Fractured

2019
×
Edit this entry  
07
The Titan

The Titan

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
Read the review Edit this entry  
30
Good Time

Good Time

2017
×
★★½
Edit this entry  
29
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
A Perfect Getaway

A Perfect Getaway

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Edit this entry  
22
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★
Edit this entry  
21
Glass

Glass

2019
×
Edit this entry  
20
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Us

Us

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Brightburn

Brightburn

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Late Night

Late Night

2019
×
★★½
Edit this entry  
05
The Standoff at Sparrow Creek

The Standoff at Sparrow Creek

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jungle

Jungle

2017
×
★★
Edit this entry  
04
The Warriors

The Warriors

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Edit this entry  
02
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★½
Edit this entry  
01
High Life

High Life

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★
Edit this entry