Sort by

malachite has logged 76 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Sound of 007

The Sound of 007

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★½
Edit this entry  
28
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
07
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Lords of Chaos

Lords of Chaos

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Causeway

Causeway

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Misery

Misery

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Janes

The Janes

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Spree

Spree

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gonjiam: Haunted Asylum

Gonjiam: Haunted Asylum

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Not Okay

Not Okay

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Flashdance

Flashdance

1983
×
★★
Edit this entry  
25
The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Queen of Versailles

The Queen of Versailles

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
Thin

Thin

2006
×
★★★★
Edit this entry  
14
Fantastic Fungi

Fantastic Fungi

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Step Up

Step Up

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Generation Wealth

Generation Wealth

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Flux Gourmet

Flux Gourmet

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Annie

Annie

1982
×
★★★½
Edit this entry  
12
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Disappearance at Clifton Hill

Disappearance at Clifton Hill

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Requin

The Requin

2022
×
½
Edit this entry  
04
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★½
Edit this entry  
25
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Rental

The Rental

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Kindergarten Teacher

The Kindergarten Teacher

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★½
Edit this entry  
15
Mama

Mama

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★
Edit this entry