malachite has logged 141 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Once Upon a Deadpool

Once Upon a Deadpool

2018
×
★★
Edit this entry  
11
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Yentl

Yentl

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
God's Own Country

God's Own Country

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★½
Edit this entry  
03
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★½
Edit this entry  
30
Venom

Venom

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Naruto the Movie: Guardians of the Crescent Moon Kingdom

Naruto the Movie: Guardians of the Crescent Moon Kingdom

2006
×
Edit this entry  
27
Naruto the Movie: Legend of the Stone of Gelel

Naruto the Movie: Legend of the Stone of Gelel

2005
×
Edit this entry  
27
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Last Shift

Last Shift

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★
Edit this entry  
01
Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow

Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Perks of Being a Wallflower

The Perks of Being a Wallflower

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Kissing Booth

The Kissing Booth

2018
×
½
Edit this entry  
14
Adrift

Adrift

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
Room

Room

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Justice League

Justice League

2017
×
Edit this entry  
04
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★★½
Edit this entry  
31
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Finding Vivian Maier

Finding Vivian Maier

2013
×
★★★½
Edit this entry  
23
Sitcom

Sitcom

1998
×
★★★
Edit this entry  
22
Still Night, Still Light

Still Night, Still Light

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
How Heavy This Hammer

How Heavy This Hammer

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Wùlu

Wùlu

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tully

Tully

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry