Sort by

makena has logged 140 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
Read the review Edit this entry  
15
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
Read the review Edit this entry  
15
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
Read the review Edit this entry  
15
Toy Story

Toy Story

1995
×
Read the review Edit this entry  
11
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
09
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Edit this entry  
03
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Daniel Sloss: Live Shows

Daniel Sloss: Live Shows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Persona

Persona

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
21
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry