2022

MajorJon MajorJon’s year in film

Highest rated 2022 films

  • The Banshees of Inisherin

    ★★★★★

  • Glass Onion

    ★★★★½

  • Living

    ★★★★½

  • TÁR

    ★★★★

  • Thirteen Lives

    ★★★★

  • Close

    ★★★½

  • BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths

    ★★★½

  • She Said

    ★★★½

By week

Jan Dec
  • 12 Films watched
  • 1 Average per month
  • 0.2 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Don't Worry Darling

Sep 23

Last Film

Living

Dec 11

Genres, countries & languages

Drama
11 films
Comedy
5 films
Thriller
2 films
Mystery
2 films
Music
1 film
Sci Fi
1 film
Adventure
1 film
Crime
1 film
History
1 film
USA
9 films
UK
4 films
Sweden
3 films
Mexico
2 films
France
2 films
Belgium
1 film
Japan
1 film
Turkey
1 film
Ireland
1 film
English
10 films
French
1 film
Spanish
1 film
Comedy
Average 3.80
Drama
Average 3.64
UK
Average 4.12
USA
Average 3.67
English
Average 3.75

Themes & Nanogenres® Patron

Breakdown

2022 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Star

Crew & studios

Highs and lows

Highest average

The Banshees of Inisherin
Average weighted rating:

4.1

Lowest average

Don't Worry Darling
Average weighted rating:

2.9

Most popular

Glass Onion
Average weighted rating:

3.5

Most obscure

Thirteen Lives
Average weighted rating:

3.7

Rated higher than average Patron

Glass Onion

★★★★½ vs 3.52

Living

★★★★½ vs 3.54

The Banshees of Inisherin

★★★★★ vs 4.10

Thirteen Lives

★★★★ vs 3.69

Armageddon Time

★★★½ vs 3.38

TÁR

★★★★ vs 3.96

Rated lower than average Patron

Triangle of Sadness

★★★ vs 3.70

Close

★★★½ vs 4.07

A Man Called Otto

★★★ vs 3.52

Don't Worry Darling

★★½ vs 2.92

She Said

★★★½ vs 3.52

Films MajorJon watched in 2022

  • Living
  • A Man Called Otto
  • TÁR
  • Triangle of Sadness
  • The Banshees of Inisherin
  • Thirteen Lives
  • Close
  • Armageddon Time
  • BARDO, False Chronicle of a Handful of Truths
  • She Said
  • Glass Onion
  • Don't Worry Darling

World map

Highly rated films MajorJon is yet to see

  • National Theatre Live: Prima Facie
  • The 1975 'At Their Very Best' Live from Madison Square Garden
  • CALL ME IF YOU GET LOST LIVE
  • BTS Permission to Dance On Stage - Seoul: Live Viewing
  • BTS: Permission to Dance on Stage - LA
  • Aftersun
  • Jerrod Carmichael: Rothaniel
  • RRR

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more