Sort by

Mia has logged 433 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
All the Beauty and the Bloodshed

All the Beauty and the Bloodshed

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
EO

EO

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Puss in Boots: The Last Wish

Puss in Boots: The Last Wish

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Whale

The Whale

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The American Soldier

The American Soldier

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Les Vampires: Episode Three - The Red Codebook

Les Vampires: Episode Three - The Red Codebook

1915
×
Edit this entry  
18
Les Vampires: Episode Two - The Ring That Kills

Les Vampires: Episode Two - The Ring That Kills

1915
×
Edit this entry  
18
Les Vampires: Episode One - The Severed Head

Les Vampires: Episode One - The Severed Head

1915
×
Edit this entry  
14
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Bhediya

Bhediya

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
Read the review Edit this entry  
11
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Heck

Heck

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Out of the Fog

Out of the Fog

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Wee Sing Train

The Wee Sing Train

1993
×
Read the review Edit this entry  
05
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Moment of Romance

A Moment of Romance

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
His Motorbike, Her Island

His Motorbike, Her Island

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Zardoz

Zardoz

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Disney Channel's Theme: A History Mystery

Disney Channel's Theme: A History Mystery

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

Evangelion: 1.0 You Are (Not) Alone

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Inside Japan's Nuclear Meltdown

Inside Japan's Nuclear Meltdown

2012
×
Edit this entry  
23
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Menu

The Menu

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Armageddon Time

Armageddon Time

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Six Shooter

Six Shooter

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Black Panther: Wakanda Forever

Black Panther: Wakanda Forever

2022
×
Read the review Edit this entry  
07
The Craft

The Craft

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Infernal Affairs III

Infernal Affairs III

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry