• Solo: A Star Wars Story

    Solo: A Star Wars Story

    ★★

    Not great bob

  • Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★★

    Okoye's face and Groot axe. I can't remember anything else.

  • Ocean's Eight

    Ocean's Eight

    ★★★

    *falls to knees*
    *exaggerated John Travolta voice*
    SANDY

  • Hereditary

    Hereditary

    ★★★★

    Accomplished the near impossible feat of making me feel sorry for a well-off middle-aged white man.

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    Jurassic World: Fallen Kingdom

    ★★

    Jurassic World: Fallen Kindom's plot was very good for a 4D adventure ride at Universal.

    Like watching your dog barf, then eat it, then barf again. Knew it was coming. Disappointed but not surprised.

  • Black Panther

    Black Panther

    ★★★★½

    Okoye forever

  • Annihilation

    Annihilation

    ★★★★½

    whooooo is that girl I see staring straight back at meeeee

  • Mary and the Witch's Flower

    Mary and the Witch's Flower

    ★★

    kitty. great. plot. ok.

  • The Post

    The Post

    ★★★★

    I need a power caftan.

  • The Lost City of Z

    The Lost City of Z

    ★★★

    his spidey senses were NOT tingling

  • Star Wars: The Last Jedi

    Star Wars: The Last Jedi

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Very unhappy with how DISNEY’S Star Wars chose to dispose of a character with no regard to backstory. Wanted to see so much more from them in terms of development throughout trilogy - story cut way too short. RIP Poe’s jacket.

  • Coco

    Coco

    ★★★★★

    would murder any human to protect miguel, an animated character who does not exist.