Angela has written 80 reviews for films during 2021.

  • The Princess Diaries

    The Princess Diaries

    ★★★★

    Anne Hathaway's physical comedy (at 18!!?!?) walked so Emma Stone could run.

  • The Equalizer

    The Equalizer

    ★★

    Thee Dad Movie

  • The Matrix Resurrections

    The Matrix Resurrections

    ★★★

    They lost me at Warner Brothers. They got me back in Act 3.

  • Just Friends

    Just Friends

    ★★

    "ooh the big speech."

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

    You ever been jealous of a brick

  • The Matrix

    The Matrix

    ★★★★½

    Absolutely nothing about this movie should work. And yet.

  • Almost Famous

    Almost Famous

    ★★★★★

    "This is the maid speaking by the way."

  • House of Gucci

    House of Gucci

    ★★½

    Not to "Lady Gaga I'm Italian" this review but my family crest signet ring started burning every time Jared Leto spoke. So odd.

  • Dune

    Dune

    ★★

    I can't we believe missed out on Oscar Isaac holding a little pug

  • Police Story 3: Super Cop

    Police Story 3: Super Cop

    ★★

    The Police Story franchise should end the same way as Titanic. May in her bed surrounded by photos of the perfect life she lived after she finally dumped Ka-Kui.

  • Midnight Run

    Midnight Run

    ★★★★★

    Is this the most romantic movie I've ever seen

    "You're a grown man. You're in control of your own words."
    "You're goddamn right I am. Now here come two words for you. Shut the fuck up."

  • Gentlemen Prefer Blondes

    Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★★

    "Dorothy Shaw I'm counting on you to keep those athletes to yourself!"

    "What a coincidence! That's my plan too."