• Tokyo Drifter

  • The Plague of the Zombies

    ★★★★

  • For a Few Dollars More

  • A Charlie Brown Christmas

  • Juliet of the Spirits

  • Shadows of Forgotten Ancestors

  • Repulsion

    ★★★★½

  • A Fistful of Dollars

  • Seven Up!

  • Woman in the Dunes

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

  • The Sword in the Stone

  • Mothlight

  • The Haunting

    ★★★★

  • Black Sabbath

  • The Birds

  • 8½

    ★★★★

  • Winter Light

    ★★★★½

  • The Trial

  • Carnival of Souls

    ★★★★

  • Ivan's Childhood

  • Knife in the Water

  • La Jetée

  • Footprints

  • One Hundred and One Dalmatians

  • Psycho

  • The Apartment

  • The Hall of Lost Steps

  • La Dolce Vita

    ★★★★½

  • Eyes Without a Face

  • Pickpocket

  • Shadows

  • Window Water Baby Moving

  • North by Northwest

  • Good Morning

    ★★★★½

  • Sleeping Beauty

  • Uncle

  • Cat's Cradle

  • Mon Oncle

  • Vertigo

  • Wild Strawberries

    ★★★★

  • Paths of Glory

  • The Seventh Seal

  • A Man Escaped

  • The Killers

  • Smiles of a Summer Night

  • The Quatermass Xperiment

    ★★★★

  • The Mad Masters

  • The Night of the Hunter

  • Rear Window

  • La Strada

  • The Inauguration of the Pleasure Dome

    ★★★★½

  • Ugetsu

  • Monsieur Hulot's Holiday

  • Summer with Monika

  • Early Summer

  • Alice in Wonderland

  • Rashomon

  • Late Spring

  • I Walked with a Zombie

    ★★★★

  • Meshes of the Afternoon

  • Bambi

  • Dumbo

  • Citizen Kane

  • The Grapes of Wrath

    ★★★★½

  • Pinocchio

  • Boogie-Doodle

  • Dots

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • Vampyr

  • Frankenstein

  • M