Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
madymcg

madymcg

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for madymcg
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Remove filters
  • Custom posters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
    • Show films you’ve customized
    • Hide films you’ve customized
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
    • Newest First
    • Earliest First
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Film Popularity
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • madymcg’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Any year
  • 2023
  • 2022
  • Any rating
  • No rating
  • Rating (or range)
    Drag to define range
  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Watched 05 Feb 2023

    at first I didn’t get it, then I got it.

  • You People

    You People 2023

    ★★ Watched 29 Jan 2023

    well the soundtrack was good…

  • Sound of Metal

    Sound of Metal 2019

    ★★★★½ Watched 24 Jan 2023

    the ending perfectly captures the stillness Joe was talking about. Ruben finally found it.

  • The Grand Budapest Hotel

    The Grand Budapest Hotel 2014

    ★★★★★ Watched 04 Jan 2023

    simply perfect. I laughed, I cried, I felt many emotions.

  • The Menu

    The Menu 2022

    ★★★½ Watched 03 Jan 2023

    wish I could be slapped by anya taylor-joy too

  • Puss in Boots: The Last Wish

    Puss in Boots: The Last Wish 2022

    ★★★★★ Watched 02 Jan 2023

    How did dreamworks manage to make me genuinely terrified of the villain

  • The Banshees of Inisherin

    The Banshees of Inisherin 2022

    ★★★★★ Watched 27 Dec 2022

    not much to say except I feckin love it

  • Glass Onion: A Knives Out Mystery

    Glass Onion: A Knives Out Mystery 2022

    ★★★★½ Watched 23 Dec 2022

    2 hours and 10 minutes of me having a good time

  • Don't Worry Darling

    Don't Worry Darling 2022

    ★★★ Watched 08 Nov 2022

    I am a bunny apologist.

  • Rosaline

    Rosaline 2022

    ★★★★ Watched 14 Oct 2022

    Fun movie that shows how absolutely insane Romeo and Juliet were

  • My Best Friend's Exorcism

    My Best Friend's Exorcism 2022

    ★★★ Watched 14 Oct 2022

    Fun watch

  • Luckiest Girl Alive

    Luckiest Girl Alive 2022

    ★★★ Watched 12 Oct 2022

    Too much content shoved into an hour and forty five minutes. A good premise, amazing acting, but it could have been better if we’d maybe gotten a limited series in order to go more in depth.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Learn more about Pro
Select your preferred poster

Posters are sourced from TMDb and Posteritati, and appear for you and visitors to your profile and content, depending on settings. Learn more.