Sort by

MADS has logged 188 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I Wake Up Screaming

I Wake Up Screaming

1941
×
Read the review Edit this entry  
27
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Logan

Logan

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read the review Edit this entry  
22
Between the Lines

Between the Lines

1977
×
Read the review Edit this entry  
22
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
Read the review Edit this entry  
21
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
What to Expect When You're Expecting

What to Expect When You're Expecting

2012
×
Read the review Edit this entry  
17
Sexting

Sexting

2010
×
Read the review Edit this entry  
17
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Golden Eighties

Golden Eighties

1986
×
Read the review Edit this entry  
15
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Mistle-Tones

The Mistle-Tones

2012
×
Read the review Edit this entry  
13
The Touch of the Master's Hand

The Touch of the Master's Hand

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Genius Loci

Genius Loci

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
Read the review Edit this entry  
26
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Phineas and Ferb Christmas Vacation!

Phineas and Ferb Christmas Vacation!

2009
×
Read the review Edit this entry  
25
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Transformers

Transformers

2007
×
Read the review Edit this entry  
14
Alien: Covenant

Alien: Covenant

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Prometheus

Prometheus

2012
×
Read the review Edit this entry  
09
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
Read the review Edit this entry  
06
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Army of Thieves

Army of Thieves

2021
×
Edit this entry  
31
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry