Sort by

Michael501 📺 has logged 410 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

Lone Wolf and Cub: Baby Cart in Peril

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Day Shift

Day Shift

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Up the Sandbox

Up the Sandbox

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Getaway

The Getaway

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jeremiah Johnson

Jeremiah Johnson

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Stranger is Watching

A Stranger is Watching

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Carry On Abroad

Carry On Abroad

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Grey Fox

The Grey Fox

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Best Friends

Best Friends

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Year of Living Dangerously

The Year of Living Dangerously

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Dark Crystal

The Dark Crystal

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Timerider: The Adventure of Lyle Swann

Timerider: The Adventure of Lyle Swann

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Life and Times of Judge Roy Bean

The Life and Times of Judge Roy Bean

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Xtro

Xtro

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Sleuth

Sleuth

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Amazing Mr. Blunden

The Amazing Mr. Blunden

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Airplane II: The Sequel

Airplane II: The Sequel

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Across 110th Street

Across 110th Street

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Toy

The Toy

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
48 Hrs.

48 Hrs.

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Frances

Frances

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Triple Echo

The Triple Echo

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Missionary

The Missionary

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
White Dog

White Dog

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Before Mickey Mouse: A History of American Animation

Before Mickey Mouse: A History of American Animation

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sisters

Sisters

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Mechanic

The Mechanic

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Girls Nite Out

Girls Nite Out

1982
×
Read the review Edit this entry  
28
The Call of the Wild

The Call of the Wild

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Still of the Night

Still of the Night

1982
×
Read the review Edit this entry  
26
The Executioner's Song

The Executioner's Song

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Heidi's Song

Heidi's Song

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Death Line

Death Line

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Asylum

Asylum

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
They Call Me Bruce?

They Call Me Bruce?

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bugs Bunny's 3rd Movie: 1001 Rabbit Tales

Bugs Bunny's 3rd Movie: 1001 Rabbit Tales

1982
×
Read the review Edit this entry  
20
Ulzana's Raid

Ulzana's Raid

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Victim

The Victim

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Five Days One Summer

Five Days One Summer

1982
×
Read the review Edit this entry  
17
Moonwalk One

Moonwalk One

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
They Only Kill Their Masters

They Only Kill Their Masters

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Rage

Rage

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry