• Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★★

  • My Own Private Idaho

    ★★★½

  • Drugstore Cowboy

    ★★★★

  • Gayniggers from Outer Space

    ½

  • Maniac

    ★★½

  • The Silence of the Lambs

    ★★★★

  • Ben & Arthur

    ½

  • Only God Forgives

    ★★

  • The Holy Mountain

    ★★★★★

  • Mysterious Skin

    ★★★★★

  • Brazil

    ★★★★★

  • The Strange Color of Your Body's Tears

    ★★

  • The Manchurian Candidate

    ★★★½

  • Thelma & Louise

    ★★★½

  • Freaky

    ★★½

  • Dallas Buyers Club

    ★★★★

  • Juno

    ★★★

  • Crimes of Passion

    ★★★★