Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Close Encounters of the Third Kind

Close Encounters of the Third Kind

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Drugstore Cowboy

Drugstore Cowboy

1989
×
★★★★
Edit this entry  
28
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gayniggers from Outer Space

Gayniggers from Outer Space

1992
×
½
Edit this entry  
27
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
26
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ben & Arthur

Ben & Arthur

2002
×
½
Edit this entry  
21
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Freaky

Freaky

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Crimes of Passion

Crimes of Passion

1984
×
★★★★
Edit this entry  
18
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Tommy

Tommy

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★½
Edit this entry  
12
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Edit this entry  
11
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Edit this entry  
10
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★
Edit this entry  
08
Andrei Rublev

Andrei Rublev

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
04
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Lure

The Lure

2015
×
★★★½
Edit this entry  
02
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
Regular Show: The Movie

Regular Show: The Movie

2015
×
★★★½
Edit this entry  
31
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★
Edit this entry  
30
Belly

Belly

1998
×
★★★½
Edit this entry  
29
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★½
Edit this entry  
28
Twilight

Twilight

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Edit this entry  
25
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★½
Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Bernie

Bernie

2011
×
★★★★
Edit this entry  
22
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Edit this entry  
21
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
The Beyond

The Beyond

1981
×
★★★
Edit this entry  
17
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★
Edit this entry  
16
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★½
Edit this entry  
13
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Edit this entry  
07
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Edit this entry