Sort by

madi has logged 51 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
28
She's All That

She's All That

1999
×
★★½
Edit this entry  
20
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Black Mirror: Black Museum

Black Mirror: Black Museum

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Our Father

Our Father

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Reversing Roe

Reversing Roe

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★
Edit this entry  
02
Four Hours at the Capitol

Four Hours at the Capitol

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
White Hot: The Rise & Fall of Abercrombie & Fitch

White Hot: The Rise & Fall of Abercrombie & Fitch

2022
×
★★½
Edit this entry  
18
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Edit this entry  
11
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★½
Edit this entry  
11
Jimmy Savile: A British Horror Story

Jimmy Savile: A British Horror Story

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Rachel Divide

The Rachel Divide

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Destino

Destino

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
X

X

2022
×
★★★
Edit this entry  
20
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Andy Warhol Diaries

The Andy Warhol Diaries

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Cat Burglar

Cat Burglar

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★½
Edit this entry  
01
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The House

The House

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Pray Away

Pray Away

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
★★★½
Edit this entry  
16
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Encanto

Encanto

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry