maddie <333 has logged 96 entries for films during June 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ted

Ted

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Miss Stevens

Miss Stevens

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bambi

Bambi

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Next Karate Kid

The Next Karate Kid

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Founder

The Founder

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Funny People

Funny People

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Neighbors 2: Sorority Rising

Neighbors 2: Sorority Rising

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
How Stella Got Her Groove Back

How Stella Got Her Groove Back

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Sun Is Also a Star

The Sun Is Also a Star

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Allen v. Farrow

Allen v. Farrow

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Hitman's Wife's Bodyguard

Hitman's Wife's Bodyguard

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Man on the Moon

Man on the Moon

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rio

Rio

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Swap

The Swap

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Curious George

Curious George

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Reluctant Dragon

The Reluctant Dragon

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry