maddie <333 has logged 526 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Paddington

Paddington

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Remember Me

Remember Me

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Saturday Night Live: 40th Anniversary Special

Saturday Night Live: 40th Anniversary Special

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Saturday Night

Saturday Night

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jonas Brothers Family Roast

Jonas Brothers Family Roast

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Am Heath Ledger

I Am Heath Ledger

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cherry Bomb: The Documentary

Cherry Bomb: The Documentary

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spinners

Spinners

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Scooby-Doo! WrestleMania Mystery

Scooby-Doo! WrestleMania Mystery

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Eternals

Eternals

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Making of The Darjeeling Limited

The Making of The Darjeeling Limited

2010
×
Read the review Edit this entry  
11
Making The Shining

Making The Shining

1980
×
Read the review Edit this entry  
10
The Making of 'Split'

The Making of 'Split'

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Making of 'Rushmore'

The Making of 'Rushmore'

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
With the Filmmaker: Wes Anderson

With the Filmmaker: Wes Anderson

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Man Named Scott

A Man Named Scott

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dan in Real Life

Dan in Real Life

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Victor Frankenstein

Victor Frankenstein

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Vincent

Vincent

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry