Sort by

Mal has logged 42 entries for films during July 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Rover

The Rover

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
30
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Chopper

Chopper

2000
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Riot Club

The Riot Club

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Umma

Umma

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Castle

The Castle

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tokyo Twilight

Tokyo Twilight

1957
×
★★★★
Edit this entry  
27
Endless Love

Endless Love

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★
Edit this entry  
26
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
Edit this entry  
26
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
I'm No Angel

I'm No Angel

1933
×
★★★½
Edit this entry  
25
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★
Edit this entry  
25
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Novice

The Novice

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Angel's Egg

Angel's Egg

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Two Weeks Notice

Two Weeks Notice

2002
×
★★★½
Edit this entry  
21
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Batman: Hush

Batman: Hush

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Beautiful

Beautiful

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Persuasion

Persuasion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Watcher

Watcher

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Sea Beast

The Sea Beast

2022
×
★★★
Edit this entry  
17
The Woman Who Left

The Woman Who Left

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Black Phone

The Black Phone

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Where the Crawdads Sing

Where the Crawdads Sing

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Princess

The Princess

2022
×
Edit this entry  
09
The Experiment

The Experiment

2010
×
★★★½
Edit this entry  
09
Spree

Spree

2020
×
★★★
Edit this entry  
08
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Operation Mincemeat

Operation Mincemeat

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sonic the Hedgehog 2

Sonic the Hedgehog 2

2022
×
★★★
Edit this entry