Sort by

maddy has logged 36 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spree

Spree

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Newsies

Newsies

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
Read the review Edit this entry  
22
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Never Goin' Back

Never Goin' Back

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Serbian Film

A Serbian Film

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
11
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Now You See Me 3

Now You See Me 3

×
Read the review Edit this entry  
03
X

X

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
Cruella 2

Cruella 2

×
Read the review Edit this entry  
02
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Mirror: Crocodile

Black Mirror: Crocodile

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry