Sort by

maddie has logged 106 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★½
Edit this entry  
31
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Legally Blonde 3

Legally Blonde 3

×
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Search for Santa Paws

The Search for Santa Paws

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Good Luck Charlie, It's Christmas!

Good Luck Charlie, It's Christmas!

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tropico

Tropico

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
My Week With Marilyn

My Week With Marilyn

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scream

Scream

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Spy Kids

Spy Kids

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hotel Transylvania

Hotel Transylvania

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Purge

The Purge

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
Read prior review Edit this entry  
19
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Blue Lagoon

The Blue Lagoon

1980
×
Read the review Edit this entry  
12
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry