• The Emperor's New Groove

    The Emperor's New Groove

    ★★★½

    Made me laugh quite a bit after all these years. Actually contained a few jokes I never understood as a kid. Pretty fun time.

    I know this is a lame complaint for this cartoonish of a movie, but Kuzco’s transition at the end actually did feel way too abrupt for me. He went from 100% jerk to super kind and courteous wayyyy to quickly with only a couple moments ever in between. I know some of this is probably due…

  • Batman: Under the Red Hood

    Batman: Under the Red Hood

    ★★★★★

    Realistically, this is probably closer to a 4/5. However, the sheer nostalgia for this one pushes it to keep its 5 star rating for now. It just always hits harder for me than it feels like it should.

    I watched this one tonight while wanting to watch a movie and sorting my Plex server by highest rated by critics. Apparently, this one is sitting at 100% on rotten tomatoes… TIL. Only 7 reviews, but still.

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once

    ★★★½

    A wild ride to be sure. It was pretty fun throughout, but only started to get really good towards the end. Some of the plot was so wacky that it pulled me out of the experience, so it took quite a bit of willpower/suspension of disbelief to stay connected with the story.

    Overall, I did really like it, but I think a lot of the fat could have been trimmed to make an excellent ~1 hour movie. Just a thought. Not entirely sure I agree with it, but that’s how I feel currently.

  • CODA

    CODA

    ★★★★

    Somehow incredibly sappy while still feeling genuine, CODA surprised me at every turn. It didn't surprise me because of clever writing or a unique storyline. It surprised me purely by how it was all executed. The cast of CODA totally killed it. They took moments that could have easily come off as corny and turned them into moments that felt raw, emotional, and real (... with a handful of exceptions). Overall, I will happily watch this one again, and wouldn't…

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

    Low key worries it wouldn’t hold up. Turns out I enjoyed it even more this time around. Need I say more? (Don’t tempt me)

  • Jujutsu Kaisen 0

    Jujutsu Kaisen 0

    ★★★★½

    What a blast. I honestly didn’t want it to end. It answered so many questions left open in the show, had top notch animation and action, and revolved around an extremely interesting back story of character we didn’t get to know super well so far. It struck a solid balance between not leaning too much on the show to be good while still tying in enough to feel relevant.

    I would almost even recommend this to people who haven’t watched the show just for the action scenes alone. Such a beautifully grotesque watch.

  • Bee Movie

    Bee Movie

    ★★★

    Ok fine you can ask.

  • Face/Off

    Face/Off

    ★★★★

    REALLY don’t ask.

  • Ice Age

    Ice Age

    ★★½

    Don’t ask. Definitely didn’t have a bad time though.

  • Wolfwalkers

    Wolfwalkers

    ★★★★

    Absolutely home run for me. Such a simple, powerful story that pulled me in over an over. I felt so invested and entranced by the setting, story, and visuals. What is clearly Tomm Moore’s highest budget film yet is one of the prettiest I think I’ve seen since Into the Spiderverse. I even timed the starting of it well enough to get Christiana to watch it with me without even needing to ask.

    I could see this going up to…

  • Belle

    Belle

    ★★★

    The 3 star rating of this review definitely doesn’t explain my complex feelings very well. It was very polarizing in my mind. This movie does a lot that I really liked, and a lot that I really didn’t like. It was a beautiful movie with strong emotion beats that felt extremely disconnected and lacked focus. The movie clearly tried to lean too hard on the musical numbers when it really didn’t need to… which is a bummer cuz the music…

  • Pride & Prejudice

    Pride & Prejudice

    ★★★★

    I nice way to round off a weekend with some friends after seeing Jess's new place.