Michael has logged 25 entries for films during January 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
8 Seconds

8 Seconds

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Walkabout

Walkabout

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Town

The Town

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hotarubi no Mori e

Hotarubi no Mori e

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Boy

Boy

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Performance

Performance

1970
×
Read the review Edit this entry  
12
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Alien³

Alien³

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Petulia

Petulia

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Aliens

Aliens

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Dragon Blade

Dragon Blade

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Petulia

Petulia

1968
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Man Who Planted Trees

The Man Who Planted Trees

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Waltz with Bashir

Waltz with Bashir

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry