Sort by

Maccas75 has logged 206 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Reader

The Reader

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
The Guardian

The Guardian

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Mole Agent

The Mole Agent

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Slim & I

Slim & I

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Death at a Funeral

Death at a Funeral

2007
×
★★★½
Edit this entry  
07
June Again

June Again

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Suzi Q

Suzi Q

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Roy Orbison and Friends: A Black and White Night

Roy Orbison and Friends: A Black and White Night

1988
×
★★★★
Edit this entry  
03
Elvis - That's the Way It Is

Elvis - That's the Way It Is

1970
×
★★★½
Edit this entry  
02
Regarding Henry

Regarding Henry

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★½
Edit this entry  
27
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Tunnel

The Tunnel

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
King of Devil's Island

King of Devil's Island

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Point Break

Point Break

1991
×
★★★½
Edit this entry  
15
Father of the Bride

Father of the Bride

1991
×
★★★
Edit this entry  
13
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Count Me In

Count Me In

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Grizzlies

The Grizzlies

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Simon & Garfunkel: The Concert in Central Park

Simon & Garfunkel: The Concert in Central Park

1982
×
★★★½
Edit this entry  
04
I Am Patrick Swayze

I Am Patrick Swayze

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Beautiful Girls

Beautiful Girls

1996
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Echo in the Canyon

Echo in the Canyon

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Magic of Belle Isle

The Magic of Belle Isle

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Loch Ness

Loch Ness

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Iceman

The Iceman

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pixie

Pixie

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★½
Edit this entry  
02
Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed

Bob Ross: Happy Accidents, Betrayal & Greed

2021
×
★★★½
Edit this entry  
01
Loser

Loser

2000
×
★★★
Edit this entry  
29
Max Manus: Man of War

Max Manus: Man of War

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Marksman

The Marksman

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Normal Heart

The Normal Heart

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Philadelphia

Philadelphia

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Burn Your Maps

Burn Your Maps

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★
Edit this entry