Sort by

Mark has logged 53 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
When a Stranger Calls Back

When a Stranger Calls Back

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Sitter

The Sitter

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Friday the 13th Part VI: Jason Lives

Friday the 13th Part VI: Jason Lives

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Turning

The Turning

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Good Boy

Good Boy

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Death Wish 3

Death Wish 3

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Rental

The Rental

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
After Earth

After Earth

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Underworld

Underworld

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Geostorm

Geostorm

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Signs

Signs

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Wolf of Snow Hollow

The Wolf of Snow Hollow

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

Never Sleep Again: The Elm Street Legacy

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Bye Bye Man

The Bye Bye Man

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Freddy's Dead: The Final Nightmare

Freddy's Dead: The Final Nightmare

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Underwater

Underwater

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Sea Fever

Sea Fever

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

A Nightmare on Elm Street 4: The Dream Master

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wind Chill

Wind Chill

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
10 to Midnight

10 to Midnight

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
War on Everyone

War on Everyone

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Happy Birthday to Me

Happy Birthday to Me

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Searching

Searching

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Skywalker Legacy

The Skywalker Legacy

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mank

Mank

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry