Sort by

M_Penalosa has logged 106 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★
Edit this entry  
04
The Witch

The Witch

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Kid from Texas

The Kid from Texas

1950
×
½
Read the review Edit this entry  
20
A Day in the Country

A Day in the Country

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A Good Marriage

A Good Marriage

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Marquise of O

The Marquise of O

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Iguana

Iguana

1988
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Birdsong

Birdsong

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
The File on Thelma Jordon

The File on Thelma Jordon

1949
×
★★★½
Edit this entry  
03
Kansas Raiders

Kansas Raiders

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Armored Car Robbery

Armored Car Robbery

1950
×
★★★
Edit this entry  
02
Union Station

Union Station

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rendezvous in Paris

Rendezvous in Paris

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mexican Bus Ride

Mexican Bus Ride

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Drama/Mex

Drama/Mex

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bend of the River

Bend of the River

1952
×
★★★
Edit this entry  
31
Six Black Horses

Six Black Horses

1962
×
★★★½
Edit this entry  
31
Detour

Detour

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★½
Edit this entry  
20
Great Day in the Morning

Great Day in the Morning

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
20
A Gentle Woman

A Gentle Woman

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Full Moon in Paris

Full Moon in Paris

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Drums Across the River

Drums Across the River

1954
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Lancelot of the Lake

Lancelot of the Lake

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Four Nights of a Dreamer

Four Nights of a Dreamer

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
We All Loved Each Other So Much

We All Loved Each Other So Much

1974
×
★★★
Edit this entry  
02
Night and Day

Night and Day

2008
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Last Wagon

The Last Wagon

1956
×
★½
Edit this entry  
01
Merry-Go-Round

Merry-Go-Round

1956
×
★★★
Edit this entry  
30
Raw Edge

Raw Edge

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Proud Ones

The Proud Ones

1956
×
★★
Edit this entry  
30
Suzaki Paradise: Red Light District

Suzaki Paradise: Red Light District

1956
×
★★★★
Edit this entry  
24
Singapore Woman

Singapore Woman

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Man from Del Rio

Man from Del Rio

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Through the Forest

Through the Forest

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nausea

Nausea

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Poison

Poison

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Heaven Over the Marshes

Heaven Over the Marshes

1949
×
★★★
Edit this entry  
09
Black Sky

Black Sky

1951
×
★★★
Edit this entry  
08
Brief Ecstasy

Brief Ecstasy

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nobody Lives Forever

Nobody Lives Forever

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Man Who Envied Women

The Man Who Envied Women

1985
×
Read the review Edit this entry  
30
Three Strangers

Three Strangers

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Trouble with Money

The Trouble with Money

1936
×
★★★
Edit this entry  
28
The Tender Enemy

The Tender Enemy

1936
×
★★
Edit this entry  
27
The Company's in Love

The Company's in Love

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry