Sort by

Ethan has logged 60 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Body Bags

Body Bags

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Titane

Titane

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Exorcist III

The Exorcist III

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
Read the review Edit this entry  
27
Blush

Blush

2021
×
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
What the Hell Is It This Time? Sparks: Live in London

What the Hell Is It This Time? Sparks: Live in London

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Starlet

Starlet

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Captain Voyeur

Captain Voyeur

1969
×
Read the review Edit this entry  
17
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Blue Collar

Blue Collar

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
House of Wax

House of Wax

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hush

Hush

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Before I Wake

Before I Wake

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Oculus

Oculus

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
From Russia with Love

From Russia with Love

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Absentia

Absentia

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry