Mosa has logged 62 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Edit this entry  
25
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
Nobody

Nobody

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Edit this entry  
06
Believe Me: The Abduction of Lisa McVey

Believe Me: The Abduction of Lisa McVey

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Angela's Ashes

Angela's Ashes

1999
×
★★
Edit this entry  
27
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Passengers

Passengers

2016
×
★★★
Edit this entry  
19
The African Doctor

The African Doctor

2016
×
★★½
Edit this entry  
16
Awake

Awake

2021
×
★★½
Edit this entry  
12
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Miracle in Cell No. 7

Miracle in Cell No. 7

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Public Enemies

Public Enemies

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Meet the Parents

Meet the Parents

2000
×
★★★
Edit this entry  
07
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Vow

The Vow

2012
×
★★★
Edit this entry  
02
Blue Miracle

Blue Miracle

2021
×
Edit this entry  
01
Chaplin

Chaplin

1992
×
★★½
Edit this entry  
26
Unbroken: Path to Redemption

Unbroken: Path to Redemption

2018
×
★½
Edit this entry  
23
United 93

United 93

2006
×
★★
Edit this entry  
17
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
Edit this entry  
09
White Boy Rick

White Boy Rick

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★
Edit this entry  
27
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Far and Away

Far and Away

1992
×
★★★½
Edit this entry  
22
Captain Corelli's Mandolin

Captain Corelli's Mandolin

2001
×
★★½
Edit this entry  
18
Concrete Cowboy

Concrete Cowboy

2020
×
★★
Edit this entry  
15
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★★½
Edit this entry  
08
Alpha

Alpha

2018
×
★★½
Edit this entry  
06
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
Hanna

Hanna

2011
×
★★★
Edit this entry  
31
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
The Message

The Message

1976
×
★★★★
Edit this entry  
18
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★
Edit this entry  
17
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Man from Earth

The Man from Earth

2007
×
★★★
Edit this entry  
12
Searching for Bobby Fischer

Searching for Bobby Fischer

1993
×
★★★
Edit this entry  
09
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
D-Tox

D-Tox

2002
×
Edit this entry  
28
Below Zero

Below Zero

2021
×
½
Edit this entry  
20
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Red Dot

Red Dot

2021
×
Edit this entry  
18
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★½
Edit this entry