Mosa has logged 66 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Slow West

Slow West

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Edit this entry  
25
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★½
Edit this entry  
25
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★★
Edit this entry  
24
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Silence

The Silence

2019
×
★½
Edit this entry  
23
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
In a Valley of Violence

In a Valley of Violence

2016
×
★★★
Edit this entry  
23
Lethal Weapon

Lethal Weapon

1987
×
★★★★
Edit this entry  
23
Blue Streak

Blue Streak

1999
×
★★½
Edit this entry  
23
Twister

Twister

1996
×
★★★½
Edit this entry  
23
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Detachment

Detachment

2011
×
★★★★
Edit this entry  
23
Psycho

Psycho

1960
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Valkyrie

Valkyrie

2008
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Last Castle

The Last Castle

2001
×
★★★
Edit this entry  
21
Shanghai Noon

Shanghai Noon

2000
×
★★½
Edit this entry  
21
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★½
Edit this entry  
21
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Machinist

The Machinist

2004
×
★★★½
Edit this entry  
20
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★
Edit this entry  
20
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★★½
Edit this entry  
20
King Arthur

King Arthur

2004
×
★★½
Edit this entry  
20
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Downsizing

Downsizing

2017
×
★★
Edit this entry  
20
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★
Edit this entry  
20
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★½
Edit this entry  
19
Big

Big

1988
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Edit this entry  
19
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Forbidden Kingdom

The Forbidden Kingdom

2008
×
★★½
Edit this entry  
18
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Legend of Drunken Master

The Legend of Drunken Master

1994
×
★★★★
Edit this entry  
18
Big Momma's House

Big Momma's House

2000
×
★★★
Edit this entry  
18
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★½
Edit this entry  
18
This Boy's Life

This Boy's Life

1993
×
★★★★
Edit this entry  
17
Mud

Mud

2012
×
★★★½
Edit this entry  
17
Lucy

Lucy

2014
×
★★
Edit this entry