Mosa has logged 169 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★½
Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
17
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
Edit this entry  
12
The Jack King Affair

The Jack King Affair

2015
×
Edit this entry  
05
Mank

Mank

2020
×
★½
Edit this entry  
03
John Q

John Q

2002
×
★★★½
Edit this entry  
19
Rampage

Rampage

2018
×
★★
Edit this entry  
16
State of Play

State of Play

2009
×
★★★
Edit this entry  
14
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
Memento

Memento

2000
×
★★½
Edit this entry  
10
The Green Mile

The Green Mile

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★
Edit this entry  
05
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Sea of Love

Sea of Love

1989
×
★★★
Edit this entry  
25
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Drop

The Drop

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★
Edit this entry  
10
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
09
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
Edit this entry  
08
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★
Edit this entry  
05
The Lake House

The Lake House

2006
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Book of Sun

The Book of Sun

2020
×
★★★½
Edit this entry  
02
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Boy Erased

Boy Erased

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Septembers of Shiraz

Septembers of Shiraz

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Live by Night

Live by Night

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dream Big: Engineering Our World

Dream Big: Engineering Our World

2017
×
Edit this entry  
25
National Parks Adventure

National Parks Adventure

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
A Prayer Before Dawn

A Prayer Before Dawn

2017
×
½
Edit this entry  
24
Ghost

Ghost

1990
×
★★★
Edit this entry  
23
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Paramedic

The Paramedic

2020
×
★★
Edit this entry  
22
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★½
Edit this entry  
21
The River Wild

The River Wild

1994
×
★★★
Edit this entry  
19
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
On Body and Soul

On Body and Soul

2017
×
★★
Edit this entry  
16
#Alive

#Alive

2020
×
★½
Edit this entry  
15
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
12
Game Night

Game Night

2018
×
★★½
Edit this entry  
11
The Theory of Everything

The Theory of Everything

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
U-571

U-571

2000
×
★★★★
Edit this entry  
08
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Edit this entry