Sort by

‮إيريس‬ has logged 71 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Edit this entry  
31
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Edit this entry  
30
Onward

Onward

2020
×
★★★½
Edit this entry  
29
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Whiplash

Whiplash

2013
×
Edit this entry  
13
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
11
Tenet

Tenet

2020
×
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
½
Edit this entry  
05
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
½
Edit this entry  
04
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
01
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★★★
Edit this entry  
29
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Edit this entry  
29
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★
Edit this entry  
29
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Edit this entry  
29
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Edit this entry  
25
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
25
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
19
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★
Edit this entry  
11
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Edit this entry  
10
Fury

Fury

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Smile Man

The Smile Man

2013
×
Edit this entry  
07
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
05
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★
Edit this entry  
06
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★
Edit this entry  
30
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★½
Edit this entry  
23
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★
Edit this entry  
22
The Prestige

The Prestige

2006
×
Edit this entry  
19
The Current War

The Current War

2017
×
★★★½
Edit this entry  
19
Brexit: The Uncivil War

Brexit: The Uncivil War

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Sherlock: The Abominable Bride

Sherlock: The Abominable Bride

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
17
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★½
Edit this entry  
09
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
Edit this entry