Alyssa White has logged 313 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cold War

Cold War

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Villains

Villains

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Man Who Killed Don Quixote

The Man Who Killed Don Quixote

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
My Days of Mercy

My Days of Mercy

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wonder Woman: Bloodlines

Wonder Woman: Bloodlines

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Abominable

Abominable

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
21 Bridges

21 Bridges

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Claire

Claire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Skin

Skin

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Love, Antosha

Love, Antosha

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
American Woman

American Woman

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Don't Let Go

Don't Let Go

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Parting Glass

The Parting Glass

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Spiral

Spiral

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Adopt a Highway

Adopt a Highway

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Float

Float

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Midway

Midway

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
American Dreamer

American Dreamer

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Best Actress of All Time

Best Actress of All Time

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Boomerang

Boomerang

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry