Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Akira

Akira

1988
×
Edit this entry  
20
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
Edit this entry  
03
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Way We Were

The Way We Were

1973
×
Edit this entry  
12
Real Women Have Curves

Real Women Have Curves

2002
×
Edit this entry  
03
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
Read the review Edit this entry  
11
Barbie as Rapunzel

Barbie as Rapunzel

2002
×
Read the review Edit this entry  
11
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
Edit this entry  
03
Soul

Soul

2020
×
Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
Good Bye Lenin!

Good Bye Lenin!

2003
×
Edit this entry  
04
The Lunchbox

The Lunchbox

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Joy Luck Club

The Joy Luck Club

1993
×
Edit this entry  
19
Mermaids

Mermaids

1990
×
Read the review Edit this entry  
16
Whale Rider

Whale Rider

2002
×
Edit this entry  
16
The Five Obstructions

The Five Obstructions

2003
×
Edit this entry  
16
The Perfect Human

The Perfect Human

1968
×
Read the review Edit this entry  
06
Anna Karenina

Anna Karenina

2012
×
Edit this entry  
31
Rebecca

Rebecca

2020
×
Edit this entry  
27
Teddy Bear

Teddy Bear

2012
×
Edit this entry  
26
Dick

Dick

1999
×
Edit this entry  
25
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
Edit this entry  
15
Almanya: Welcome to Germany

Almanya: Welcome to Germany

2011
×
Edit this entry  
04
Bring It On

Bring It On

2000
×
Edit this entry  
04
House of Flying Daggers

House of Flying Daggers

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
Edit this entry  
24
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Life of Pi

Life of Pi

2012
×
★★★★
Edit this entry  
19
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Heart of Light

Heart of Light

1998
×
★★★½
Edit this entry  
14
Transit

Transit

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Babette's Feast

Babette's Feast

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mulan

Mulan

2020
×
Edit this entry  
06
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★★
Edit this entry  
03
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Edit this entry  
24
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Your Name.

Your Name.

2016
×
Edit this entry  
14
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
Edit this entry  
14
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
Edit this entry  
23
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Edit this entry