aly(cia) has logged 33 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Edit this entry  
28
Take Your Pills

Take Your Pills

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Reaching for the Moon

Reaching for the Moon

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★½
Edit this entry  
25
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Love Song for Latasha

A Love Song for Latasha

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Bucket List

The Bucket List

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sleepers

Sleepers

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Trip

The Trip

1967
×
★★½
Edit this entry  
17
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Nightcap

Nightcap

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
13th

13th

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
15
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Story of Women

Story of Women

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Swindle

The Swindle

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kids

Kids

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Slums of Beverly Hills

Slums of Beverly Hills

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Photographer of Mauthausen

The Photographer of Mauthausen

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
The Dirt

The Dirt

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
09
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
09
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lady Blue Shanghai

Lady Blue Shanghai

2010
×
Edit this entry  
07
The Three Brothers

The Three Brothers

1995
×
★★★½
Edit this entry  
06
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★
Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry