aly(cia) has logged 30 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Image

The Image

1969
×
Read the review Edit this entry  
25
Daft Punk Unchained

Daft Punk Unchained

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
Out of the Blue

Out of the Blue

1980
×
★★★½
Edit this entry  
24
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Variety Lights

Variety Lights

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Freshmen

The Freshmen

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dances with Wolves

Dances with Wolves

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Juliet of the Spirits

Juliet of the Spirits

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
15
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Edit this entry  
14
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★
Edit this entry  
09
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Edit this entry  
08
Jelly

Jelly

2010
×
Read the review Edit this entry  
07
Heartbeats

Heartbeats

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
Edit this entry  
01
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Read the review Edit this entry