Highest rated films

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • The Queen's Gambit

    ★★★★½

  • Last and First Men

    ★★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Hamilton

    ★★★★

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Mangrove

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★★

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★★

  • In the Mood for Love

    ★★★★★

  • Cinema Paradiso

    ★★★★★

  • A Brighter Summer Day

    ★★★★★

  • Werckmeister Harmonies

    ★★★★★

  • Neon Genesis Evangelion

    ★★★★★

  • The Phantom of the Opera at the Royal Albert Hall

    ★★★★★

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★½

  • Star Wars

    ★★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • The Witch

    ★★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★★½

  • Perfect Blue

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 359 Films watched
  • 29.9 Average per month
  • 6.9 Average per week

Milestones

First Film

Dial M for Murder

Jan 1

Most Watched

I'm Thinking of Ending Things

twice

Last and First Men

twice

Tenet

twice

Last Film

Five Element Ninjas

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
211 films
Action
91 films
Thriller
86 films
Horror
66 films
Comedy
61 films
Crime
55 films
Sci Fi
51 films
Romance
50 films
Mystery
37 films
Fantasy
35 films
USA
167 films
UK
55 films
France
44 films
Japan
37 films
Germany
31 films
China
30 films
Hong Kong
27 films
Taiwan
17 films
Italy
16 films
South Korea
13 films
English
244 films
Chinese
59 films
Japanese
41 films
French
38 films
German
27 films
Spanish
26 films
Cantonese
22 films
Italian
18 films
Korean
13 films
Russian
9 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 50 Added 40

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

lycando’s most liked review

Another Round

★★★★

A mad orchestra of alcohol, philosophy, and partying. Four middle aged men each struggle with the banality of life and seek out a way to rejuvenate their youth. The beauty that ensues is the highs and lows of their audacious plan and how their lives change through it. The finale…

More reviews

lycando’s most liked list

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Artemis Fowl
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Nina Boboi

Films lycando watched in 2020

  • Five Element Ninjas
  • Disciples of the 36th Chamber
  • Death to 2020
  • Alien³
  • In Bruges
  • Soul
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Perfect Blue
  • Live Free or Die Hard
  • Tokyo Godfathers
  • In the Mood for Love
  • Die Hard: With a Vengeance
  • Die Hard 2
  • Die Hard
  • The Midnight Sky
  • His House
  • Wonder Woman 1984
  • Harakiri
  • Blue Is the Warmest Color
  • Wonder Woman
  • Alex Wheatle
  • Werckmeister Harmonies
  • Another Round
  • Palm Springs
  • Emma.
  • Redline
  • Why Don't You Play in Hell?
  • Tokyo Drifter
  • Songbird
  • Days
  • The Andromeda Strain
  • Vanguard
  • Drunken Angel
  • Friday the 13th
  • Woman in the Dunes
  • Blue Moon
  • August 32nd on Earth
  • Paranormal Activity
  • Rebecca
  • Scream
  • Freaky
  • Sound of Metal
  • Happiest Season
  • Election 2
  • Election
  • Red, White and Blue
  • Funeral Parade of Roses
  • Drug War
  • Irma Vep
  • Mank
  • Green Snake
  • The Big Boss
  • The Umbrellas of Cherbourg
  • Paddington 2
  • November
  • Birth
  • Lovers Rock
  • Museum Hours
  • Last and First Men
  • The Housemaid
  • Nimic
  • Citizen Kane
  • Funny Games
  • Easy A
  • Mangrove
  • Hunger
  • Zodiac
  • Run
  • Honest Thief
  • Collective
  • I Don't Want to Sleep Alone
  • The Wild Goose Lake
  • 35 Up
  • 28 Up
  • 21 Up
  • 7 Plus Seven
  • Seven Up!
  • Jiu Jitsu
  • Greenland
  • Dead Man
  • Secret Sunshine
  • Touch of Evil
  • The Third Man
  • Hail, Caesar!
  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind
  • Possessor
  • This Is Not a Film
  • The Tunnel
  • Kajillionaire
  • Last Year at Marienbad
  • The River
  • Lone Wolf and Cub: Baby Cart at the River Styx
  • Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring
  • Lone Wolf and Cub: Sword of Vengeance
  • Cemetery of Splendor
  • Love Exposure
  • The Amputee
  • Premonitions Following an Evil Deed
  • Six Men Getting Sick
  • The Alphabet
  • The Grandmother
  • The Cabinet of Dr. Caligari
  • The Babysitter: Killer Queen
  • Unhinged
  • Beasts Clawing at Straws
  • A Brighter Summer Day
  • Brick
  • Happy Together
  • Kaili Blues
  • The Evil Dead
  • Jennifer's Body
  • A Tale of Two Sisters
  • Cinema Paradiso
  • Ida
  • The Queen's Gambit
  • The Trial of the Chicago 7
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • On the Rocks
  • Love and Monsters
  • As Tears Go By
  • Poltergeist
  • The Bitter Tears of Petra von Kant
  • The Great Dictator
  • Carrie
  • System Crasher
  • A Serbian Film
  • Saw
  • Mad Detective
  • Fulltime Killer
  • Suzhou River
  • Burn After Reading
  • Taipei Story
  • The Killer
  • Architecture of Infinity
  • All About My Mother
  • They Live
  • Tenet
  • The Virgin Spring
  • Three Times
  • Steve Jobs
  • Devs
  • Vive L'Amour
  • Cure
  • Enola Holmes
  • Last and First Men
  • The Road Home
  • Beau Travail
  • The Eight Hundred
  • Mountains May Depart
  • Black Coal, Thin Ice
  • The Devil All the Time
  • The Social Dilemma
  • The Holy Mountain
  • Thelma
  • Jodorowsky's Dune
  • #Alive
  • The Pitch
  • Pulse
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Mulan
  • I'm Thinking of Ending Things
  • The New Mutants
  • Furie
  • One Hour Photo
  • Dancer in the Dark
  • Black Panther
  • Tenet
  • 21 Bridges
  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion
  • Neon Genesis Evangelion
  • War for the Planet of the Apes
  • Only Lovers Left Alive
  • Project Power
  • Notes on a Scandal
  • Shame
  • Sputnik
  • Swallow
  • Sandcastle
  • Inception
  • 12 Storeys
  • Host
  • The Stunt Double
  • Be with Me
  • Gangs of New York
  • Raging Bull
  • The Conversation
  • Escape from New York
  • The Iron Giant
  • A Touch of Zen
  • She Dies Tomorrow
  • Wet Season
  • The Long Day Closes
  • Fist of Legend
  • Valerie and Her Week of Wonders
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Flash Point
  • The Devil's Advocate
  • The Rental
  • Constantine
  • Godzilla
  • The Grandmaster
  • Dawn of the Planet of the Apes

See all 359

World map

Highly rated films lycando is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Quo vadis, Aida?
  • My First Summer
  • Demon Slayer – Kimetsu no Yaiba – The Movie: Mugen Train

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more