Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Chernobyl

    ★★★★½

  • Joker

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • Stalker

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★★½

  • Casablanca

    ★★★★½

  • Suspiria

    ★★★★½

  • Akira

    ★★★★½

  • Shoplifters

    ★★★★½

  • Come and See

    ★★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★★½

  • Capernaum

    ★★★★½

  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

    ★★★★½

  • A City of Sadness

    ★★★★½

  • The Little Drummer Girl

    ★★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★★

  • The House That Jack Built

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 255 Films watched
  • 21.2 Average per month
  • 4.9 Average per week

Milestones

First Film

The Matrix

Jan 1

Most Watched

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

twice

High Life

twice

Avengers: Endgame

twice

Last Film

Goodbye to Language

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
137 films
Action
87 films
Thriller
69 films
Comedy
56 films
Crime
47 films
Sci Fi
44 films
Adventure
40 films
Horror
31 films
Romance
22 films
Fantasy
22 films
USA
138 films
UK
38 films
Hong Kong
30 films
Japan
25 films
France
20 films
China
20 films
Germany
17 films
Canada
17 films
Singapore
16 films
Sweden
7 films
English
193 films
Chinese
51 films
Japanese
41 films
Cantonese
28 films
Spanish
21 films
French
21 films
Russian
17 films
German
16 films
Italian
16 films
Korean
11 films

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 31 Added 8

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

lycando’s most liked review

The Lion King

★★

A shot for shot CGI remake of the original. Impressive on a technical level but lacking in all else. The songs are as emotionless and hollow as they come and all dialogue is delivered with a stone cold expression.

I pity the modellers, texturing, rigging, and VFX artists who poured…

More reviews

lycando’s most liked list

A MID-LEVEL GUIDE TO ART-HOUSE FILMS

This is a list of mid-level art-house films that are slightly less accessible than mainstream art films.
Usually, these are films that attempt to disassemble traditional structure, are politically charged and challenge the audience.
AN ENTRY-LEVEL GUIDE TO ART-HOUSE FILMS:
letterboxd.com/edoardocan/list/an-entry-level-guide-to-art-house-films/
A HIGH-LEVEL GUIDE TO ART-HOUSE FILMS:
letterboxd.com/edoardocan/list/a-high-level-guide-to-art-house-films/

More lists

Highs and lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Fantastic Four
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

My Grandson

Films lycando watched in 2019

  • Goodbye to Language
  • The Art of Self-Defense
  • For Sama
  • AlphaGo
  • Knives Out
  • The Two Popes
  • Ip Man 4: The Finale
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • The Lighthouse
  • Jojo Rabbit
  • Akira
  • Marriage Story
  • Monos
  • Jumanji: The Next Level
  • 6 Underground
  • Ghost in the Shell
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Rosemary's Baby
  • Tokyo Gore Police
  • The Irishman
  • Klaus
  • Wet Season
  • The Fall
  • Kung Fu Jungle
  • Point Break
  • Charlie's Angels
  • Frozen II
  • Spy Kids 3-D: Game Over
  • Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams
  • Spy Kids
  • Shaolin Temple
  • Speed
  • Ford v Ferrari
  • The Kleptocrats
  • Gemini Man
  • Angel Has Fallen
  • Crawl
  • Dora and the Lost City of Gold
  • Doctor Sleep
  • Ip Man: The Final Fight
  • The Shining
  • Coherence
  • X-Men: First Class
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • X-Men: Days of Future Past
  • The Sound of Music
  • El Camino: A Breaking Bad Movie
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
  • The Raid
  • The Five Venoms
  • Joker
  • The Farewell
  • Project A: Part II
  • Four Lions
  • You Shoot, I Shoot
  • Ad Astra
  • Battle at Big Rock
  • Side Effects
  • Jason Bourne
  • The Wicker Man
  • Between Two Ferns: The Movie
  • Midsommar
  • Infernal Affairs III
  • Infernal Affairs II
  • The Fall
  • The Wailing
  • Once Upon A Time In China III
  • It Chapter Two
  • Once Upon A Time In China II
  • Once Upon a Time in China
  • 1987: Untracing The Conspiracy
  • Eat Drink Man Woman
  • Life of Pi
  • Ip Man 3
  • Lang Tong
  • The Casuarina Cove
  • In the Room
  • My Grandson
  • The Blue Mansion
  • Zombieland
  • Come Drink with Me
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • District 9
  • Zombiepura
  • Brightburn
  • La Strada
  • Antiporno
  • Tag
  • Suicide Club
  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw
  • Escape Plan: The Extractors
  • Wanted
  • Avalon
  • Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse
  • Je t'aime
  • Talking Head
  • Apocalypse Now
  • People's Republic of Desire
  • The Great Hack
  • The Lion King
  • See You Yesterday
  • We Not Naughty
  • Spider-Man: Far from Home
  • The Little Drummer Girl
  • Rebels of the Neon God
  • Ramen Shop
  • Anthropocene: The Human Epoch
  • High Life
  • Anima
  • I Am Mother
  • Ghostbusters
  • Parasite
  • Moulin Rouge!
  • The Thin Blue Line
  • Mary Queen of Scots
  • Come and See
  • The House That Jack Built
  • West Side Story
  • Creed II
  • Creed
  • Rocky Balboa
  • Rocky V
  • Rocky IV
  • Rocky III
  • Rocky II
  • Return to the 36th Chamber
  • Dark Phoenix
  • Days of Heaven
  • American Honey
  • Hotel Mumbai
  • Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too
  • Black Mirror: Smithereens
  • Black Mirror: Striking Vipers
  • Au Revoir les Enfants
  • Silver Linings Playbook
  • The Making of Annihilation
  • Always Be My Maybe
  • Chernobyl
  • Brokeback Mountain
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Booksmart
  • Operation Red Sea
  • Demons
  • 2010
  • Operation Mekong
  • Still Life
  • Rise of the Legend
  • Ash Is Purest White
  • Resident Evil: The Final Chapter
  • A Serious Man
  • Pokémon Detective Pikachu
  • The Wayward Cloud
  • Phua Chu Kang The Movie
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Fantastic Four
  • I Am a Hero
  • Kill Zone 2
  • Avengers: Endgame
  • Shazam!
  • SPL: Kill Zone
  • Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile
  • Fighting with My Family
  • Cold Pursuit
  • Happy Death Day 2U
  • God of Gamblers
  • Escape Room
  • Vice
  • Pitfall
  • My Twentieth Century
  • My Dinner with Andre
  • A City of Sadness
  • Master
  • Millennium Mambo
  • The Wandering Earth
  • Female Prisoner 701: Scorpion
  • Margin Call
  • Avengers: Endgame
  • Sunrise: A Song of Two Humans
  • Arctic
  • Stalker
  • The Cranes Are Flying
  • Sympathy for Lady Vengeance
  • Prospect
  • The Blair Witch Project
  • Destroyer
  • Merantau
  • The Tribe
  • High Life
  • Sympathy for Mr. Vengeance
  • Angel's Egg
  • Ghost in the Shell 2: Innocence
  • Tropic Thunder
  • One Cut of the Dead
  • Days of Being Wild
  • Audition
  • Triple Frontier
  • Hiroshima Mon Amour
  • Songs from the Second Floor
  • Mee Pok Man
  • 15: The Movie
  • Border
  • Snake in the Eagle's Shadow
  • Fallen Angels
  • Triple Threat

See all 255

World map

Highly rated films lycando is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • When I Get Home
  • Kumbalangi Nights
  • Invisible Life
  • John Denver Trending
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Super Deluxe
  • And Then We Danced

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more