lycando has logged 74 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Great Buddha+

The Great Buddha+

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Prison on Fire

Prison on Fire

1987
×
★★★★
Edit this entry  
30
Girlfriend Boyfriend

Girlfriend Boyfriend

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
Sex and Zen

Sex and Zen

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★½
Edit this entry  
29
More than Blue

More than Blue

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The 8 Diagram Pole Fighter

The 8 Diagram Pole Fighter

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Founding of a Republic

The Founding of a Republic

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Butterfly & Sword

Butterfly & Sword

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Swordsman III: The East Is Red

Swordsman III: The East Is Red

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Heat

The Big Heat

1988
×
★★★
Edit this entry  
26
Chinese Odyssey 2002

Chinese Odyssey 2002

2002
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Buenos Aires Zero Degree: The Making of Happy Together

Buenos Aires Zero Degree: The Making of Happy Together

1999
×
★★★½
Edit this entry  
26
Oxhide

Oxhide

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ocean Heaven

Ocean Heaven

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Coming Home

Coming Home

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Executioners

Executioners

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Little Big Women

Little Big Women

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
That Day, on the Beach

That Day, on the Beach

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
God of Gamblers

God of Gamblers

1989
×
★★★★
Edit this entry  
22
Cape No. 7

Cape No. 7

2008
×
★★★½
Edit this entry  
22
Growing Up

Growing Up

1983
×
★★★½
Edit this entry  
21
Fong Sai-Yuk

Fong Sai-Yuk

1993
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Legend of the Swordsman

The Legend of the Swordsman

1992
×
★★★½
Edit this entry  
19
Black Mask

Black Mask

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Naked Killer

Naked Killer

1992
×
★★★
Edit this entry  
17
Keep Cool

Keep Cool

1997
×
★★★½
Edit this entry  
16
Challenge of the Masters

Challenge of the Masters

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Madame Butterfly

Madame Butterfly

2009
×
Edit this entry  
16
Manhunt

Manhunt

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Drunken Tai Chi

Drunken Tai Chi

1984
×
★★★
Edit this entry  
15
Your Face

Your Face

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Just Heroes

Just Heroes

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shaolin Mantis

Shaolin Mantis

1978
×
★★★½
Edit this entry  
15
Tiger Cage II

Tiger Cage II

1990
×
★★★½
Edit this entry  
14
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dance of the Drunk Mantis

Dance of the Drunk Mantis

1979
×
★★★
Edit this entry  
13
The 9th Precinct

The 9th Precinct

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
The Bridge Curse

The Bridge Curse

2020
×
★★
Edit this entry  
13
Hand of Death

Hand of Death

1976
×
★★★
Edit this entry  
12
The Silent Forest

The Silent Forest

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Miracle Fighters

The Miracle Fighters

1982
×
★★½
Edit this entry  
10
Martial Club

Martial Club

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Walker

Walker

2012
×
★★★½
Edit this entry  
09
Parking

Parking

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dreadnaught

Dreadnaught

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry