Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Police Story: Lockdown

Police Story: Lockdown

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Eastern Condors

Eastern Condors

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Police Story 4: First Strike

Police Story 4: First Strike

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Stool Pigeon

The Stool Pigeon

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Future Cops

Future Cops

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
We, the Dead

We, the Dead

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Farewell My Concubine

Farewell My Concubine

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
To Live

To Live

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Wasps Are Here

The Wasps Are Here

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Teenage Textbook Movie

The Teenage Textbook Movie

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
7 Letters

7 Letters

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
My Magic

My Magic

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pop Aye

Pop Aye

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Face

Face

2009
×
★★★½
Edit this entry  
13
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Eros

Eros

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hand

The Hand

2004
×
★★★½
Edit this entry  
13
Hua yang de nian hua

Hua yang de nian hua

2001
×
Read the review Edit this entry  
13
There's Only One Sun

There's Only One Sun

2007
×
★★½
Edit this entry  
13
Likely Consequence

Likely Consequence

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Borrowed Life

A Borrowed Life

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
10 Plus 10

10 Plus 10

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bad Genius

Bad Genius

2017
×
★★★★
Edit this entry  
12
Flight of the Red Balloon

Flight of the Red Balloon

2007
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pinoy Sunday

Pinoy Sunday

2009
×
★★★
Edit this entry  
09
Taipei Exchanges

Taipei Exchanges

2010
×
★★★½
Edit this entry  
08
Tourism

Tourism

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ariel & Olivia

Ariel & Olivia

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fukuoka

Fukuoka

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
School on Fire

School on Fire

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The One-Armed Swordsman

The One-Armed Swordsman

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hear Me

Hear Me

2009
×
★★★½
Edit this entry  
05
Siao Yu

Siao Yu

1995
×
★★★★
Edit this entry  
05
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Puppetmaster

The Puppetmaster

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Eternal Summer

Eternal Summer

2006
×
★★★
Edit this entry  
04
Zinnia Flower

Zinnia Flower

2015
×
★★★
Edit this entry  
03
A Foley Artist

A Foley Artist

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Peony Pavilion

The Peony Pavilion

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Personals

The Personals

1998
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Great Buddha+

The Great Buddha+

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Prison on Fire

Prison on Fire

1987
×
★★★★
Edit this entry  
30
Girlfriend Boyfriend

Girlfriend Boyfriend

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
Sex and Zen

Sex and Zen

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Lust, Caution

Lust, Caution

2007
×
★★★½
Edit this entry  
29
More than Blue

More than Blue

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The 8 Diagram Pole Fighter

The 8 Diagram Pole Fighter

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry