lauren has logged 61 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wild Child

Wild Child

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ma

Ma

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bratz

Bratz

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Run

Run

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kitbull

Kitbull

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
22
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★½
Edit this entry  
04
Moxie

Moxie

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Matilda

Matilda

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
My Mum Tracy Beaker

My Mum Tracy Beaker

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry