Sort by

Lucas has logged 413 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La Bête Humaine

La Bête Humaine

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Slumber Party Massacre III

Slumber Party Massacre III

1990
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
The Master

The Master

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Slumber Party Massacre II

Slumber Party Massacre II

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Daybreak

Daybreak

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Forbidden Games

Forbidden Games

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Freaky

Freaky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Klute

Klute

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Remains of the Day

The Remains of the Day

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Halloween

Halloween

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
Read the review Edit this entry  
23
Rafiki

Rafiki

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jason X

Jason X

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Creature from the Haunted Sea

Creature from the Haunted Sea

1961
×
★½
Read the review Edit this entry